Pěvecký sbor Hafera

Byl založen v květnu 2007 paní Janou Krystyníkovou, aby mohl vystoupit na 1. Setkání lidí dobré vůle, jež se konalo na hřebeni Javorníků v blízkosti chaty Kohútka na hranici mezi Moravou a Slovenskem o svátku slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje dne 5.7.2007. Tehdy sboreček čítal 14 členů.

V roce 2008 se soubor rozrostl o další členy a funkce umělecké vedoucí se ujala Jitka Plátková. Hafera má nyní má téměř 40 členů.  4.3.2011 byla Hafera zaregistrována na Ministerstvu vnitra jako Občanské sdružení. Posláním a cílem sdružení je vytváření vhodných podmínek pro obnovení valašských zvyků a obyčejů a organizováním a řízením kulturních, společenských a sportovních akcí na Valašsku, propagace zvyků Nového Hrozenkova a celého regionu. Rozvíjí spolupráci s podobně zaměřenými občanskými sdruženími, folklorními soubory v České republice i v zahraničí, vlastivědnými muzei a s ostatními organizacemi  v ČR i v zahraničí. Pěvecký soubor je amatérským souborem, propagujícím zvyky a obyčeje Nového Hrozenkova.

Aldamáš 2008Aldamáš 2008

Mezi zajímavé projekty patřil v nedávné  minulosti  Mezinárodní festival gospelové hudby v Trstěné v roce 2010, účast na Mezinárodním festivalu amatérských pěveckých sborů v Bašce, mezinárodní projekt  Zbližujeme sa prostredníctvom spevu a tanca (projekt spolufinancovaný evropskou unií z prostředků fondu mikroprojektů spravovaných trenčínským samosprávným krajem).

Hafera pořádá vánoční koncerty, benefiční koncerty, účastní se výstav v Památníku Antonína Strnadla, zpívá v charitách i v muzeích a na různých folklorních setkáních. Propaguje obnovení bílého svátečního hrozenkovského kroje. Hafera vyšívá a plete, vyšívá kordybánky, mezi  vydařené rukodělné akce patřilo několik kurzů sítování a připravuje další kurz pletení vlněných čepic z Nového Hrozenkova.

Hafera spolupracuje s farností v Novém Hrozenkově a Městysem Nový Hrozenkov. Spolupracuje také s místními sdruženími – CM Kotula, FS Ostrévka, Dechová Hudba Javorník. Také s CM Kordulka a souborem Javořina z Rožnova pod Radhoštěm.

Benefiční koncert na opravu kostela květen 2013

Mezi nejmilejší a také nejnáročnější akce patřil První  Aldamáš v roce v 2008 a Svatba z Nového Hrozenkova v srpnu roku 2011. Druhá svatba z Nového Hrozenkova se uskutečnila v roce 2013 ve Valašském muzeu v přírodě  v Rožnově pod Radhoštěm. Na této akci Hafera úspěšně spolupracovala s cimbálovou muzikou Kotula, dechovou hudbou z Nového Hrozenkova a folklorním tanečním souborem Javořina z Rožnova pod Radhoštěm.  Hafera uspořádala vzpomínkový pořad na Josefa Országa Vraneckého mladšího. Letošní velmi vydařenou akcí byly Svatojánské ohně, toto vystoupení bylo společným dílem Hafery, Ostrévky i Kotuly z Nového Hrozenkova.

Valašská svatba ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, 30.6.2013

Hafera za krátkou dobu svého trvání získala mnoho pochval a ocenění, mezi nejvýznamnější  patří  čestné uznání  za udržování tradice lidové písně od dcery Eduarda Hakena na Mezinárodním festivalu amatérských pěveckých sborů v Bašce.

Hafera  zkouší v bývalé základní škole ve Vranči, kde také připravila Výstavu fotografií, hrozenkovského bílého svátečního kroje a zachytila život bílého kroje v průběhu let. Výstava je obohacená o běžné předměty, stroje a nástroje valachů z let minulých, předmětů, které Hafeře věnovali občané Nového Hrozenkova.

Poslední aktuality

nejnovější novinky z obce

Kalendář
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Dlouhodobé akce:

ZOBRAZIT DALŠÍ AKCE